estetické operace
- Odstranění kožních výrůstků
- Korekce jizev
- Piercing
- Operace pokleslého obočí a vrásek čela
- Operace víček
- Operace nosu
- Operace odstálých boltců
- Korekce ušního lalůčku
- Zvětšení rtů
- Korekce vrásek
- Facelift
- Korekce podbradku
- Zvětšení prsou
- Zmenšení prsou
- Modelace prsou
- Gynekomastie
- Operace vpáčených bradavek
- Zmenšení dvorců
- Operace převislého břicha
- Belt lipectomy
- Liposukce
- Operace povislé kůže paží
- Operace povislé kůže stehen
- Operace nadměrného pocení v podpaží
operace hrazené pojištovnou
Belt lipectomy
Belt lipectomy (také belt lipektomie) neboli pásové odstranění kůže a podkoží je poměrně rozsáhlý operační výkon určený pacientům s vysokým stupněm poklesu kůže a podkoží břicha, boků a zad. Nejčastěji se s touto diagnózou setkáváme u pacientů po výrazné redukci hmotnosti. Jedná se výkon, při kterém se odstraní převislá kůže s podkožím cirkulárně okolo celého trupu.
Kdo je vhodným kandidátem na belt lipektomii?
Vhodným kandidátem k belt lipektomii je každý pacient s výrazným převisem kůže a podkoží břicha, boků a zad, který netrpí výraznou nadváhou a u kterého není kontraindikace výkonu v důsledku závažných celkových onemocnění nebo nevhodných lokálních poměrů na trupu, jako jsou například rozsáhlé jizvy po předchozích operacích. Jedná se o pacienty, u kterých nelze prostou abdominoplastikou dosáhnout esteticky plně uspokojivého výsledku. Případný rozestup přímých svalů břišních je při operaci ošetřen.
Jak probíhá konzultace?
Při konzultaci se zjišťuje celkový zdravotní stav a případné kontraindikace belt lipektomie. Po vyšetření lokálního nálezu se určí, zda je stav vhodný k operačnímu řešení. Pacient je seznámen s postupem a výsledným rozsahem jizev. Jizva bývá nejčastěji umístěna nízko pod pasem okolo celého trupu tak, aby byla skryta v prádle, a další jizva je okolo pupku. Vzhledem k rozsahu výkonu je někdy vhodné provést před operací odběr vlastní krve (tzv. autotransfúze), kterou jsou po zákroku hrazeny krevní ztráty.
Nutná předoperační vyšetření
Kromě standardního předoperačního vyšetření, které provádí praktický lékař zhruba sedm až deset dní před výkonem, nejsou další speciální vyšetření nutná. V případě nutnosti je odebrána autotransfúze.
Hospitalizace
Výkon se provádí v celkové anestézii při hospitalizaci, jejíž délka se většinou pohybuje mezi čtyřmi až sedmi dny. Před operací je provedena fotodokumentace a rozkreslení operačního plánu na tělo pacienta. Prevence tromboembolické nemoci aplikací injekčních preparátů a vybavením pacienta elastickými punčochami je samozřejmostí. Vlastní operace trvá okolo tří hodin. Po zákroku většinou stráví pacient noc na dospávacím pokoji a pak je po stabilizaci stavu převezen na standardní oddělení. Od prvního pooperačního dne se nosí elastické prádlo. Drény se odstraňují po několika dnech. V případě nekomplikovaného průběhu a subjektivně dobrého stavu může být v té době pacient propuštěn do domácího ošetřování.
Pooperační péče
Pooperační bolesti nebývají veliké a dobře reagují na analgetika. V časné pooperační době se nedoporučuje fyzická aktivita. Elastické prádlo se nosí šest týdnů. Po této době bývá stav již ve většině případů plně stabilizovaný, a pokud nebylo provedeno ošetření rozestupu přímých svalů břišních, již nejsou třeba žádná omezení. V případě, že bylo provedeno sešití rozestouplé břišní stěny, je vhodné šetřit břicho ještě dalších šest týdnů. Významnou součástí pooperačního režimu je péče o jizvy. Po odstranění stehů se provádí promazávání a masáže jizev, případně se přikládají silikonové plátky pro jejich rychlejší vyzrávání.
Komplikace
U belt lipektomie mohou občas nastat některé z následujících komplikací. Mezi časné pooperační komplikace patří hematom neboli nahromadění krve v ráně. Malé množství krve nevadí. Co neodvede drén, se spontánně vstřebá a není třeba operativně zasahovat. U větších hematomů je nutné ránu zrevidovat, krev odstranit a případně ošetřit zdroj krvácení. V případě vzniku hematomu po odstranění drénů lze ve většině případů stav řešit prostým odsátím tekutiny injekčně. Stejně tak se postupujue i při vzniku seromu (nahromadění tkáňového moku v ráně). Z pozdějších komplikací je nutno jmenovat prodloužené hojení ran, které se může projevit rozestupem rány nebo okrajovou ztrátou kůže. Vystupňovanou komplikací při hojení je vznik rozsáhlejší nekrozy kůže či pupku. Tato komplikace však však není příliš častá. Mezi časté pooperační stavy patří změny citlivosti v okolí jizvy způsobené rozsáhlou mobilizací měkkých tkání. Ve většině případů jsou tyto změny dočasné a plně ustupují během několika týdnů až měsíců. V některých případech však může být změna citlivosti trvalá. Mezi pozdní komplikace se řadí vznik hypertrofických jizev (široké tuhé jizvy vystupující nad úroveň kůže).